16 lutego 2016 Udostępnij

Wakacje nad polskim morzem: na jakie koszty trzeba się nastawić?

wakacje nad morzemTrwający tydzień wypoczynek czteroosobowej rodziny nad naszym Morzem Bałtyckim może skutkować finansowym bólem głowy. Wakacje nad polskim morzem nie są zaliczane do tanich. Tyczy się to zwłaszcza tych turystów, którzy chętnie jedzą smażone rybki czy gofry na mieście.

Kwatera, pensjonat, apartament

wakacje nad BałtykiemNie ma żadnych wątpliwości, że znaczną część kosztów pobytu pochłaniają noclegi. Im bardziej prestiżowa jest miejscowość, w której decyduje się wypoczywać, tym z wyższymi cenami należy się liczyć. Podobnie jest ze standardem pokoju – im jest wyższy, tym cena również jest wyższa. Najmniejsza stawka pobytu za jeden dzień w kwaterze prywatnej do około 35 – 45 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że za taką cenę nie otrzymamy pokoju luksusowego. Można trafić do pokoju, którego wyposażenie pamięta jeszcze lata dziewięćdziesiąte. Decydując się na pokój za 50 – 60 złotych, można liczyć już na o wiele lepsze warunki. W pokoju będzie wówczas dostęp do Internetu, czajnik, czasami także lodówka.

Nowoczesne pensjonaty, których każdego roku jest w nadmorskich miejscowościach coraz więcej, to ceny zaczynające się od około 65 złotych. Za czteroosobowy pokój w Grzybowie leżącym nieopodal Kołobrzegu należy zapłacić 240 złotych. Pokój dwuosobowy to koszt 160 złotych. Pensjonat to obiekt nowy i położony zaledwie 200 metrów od plaży. Goście mogą w nim liczyć na przestronne pokoje, które mają własne łazienki i balkon. Na każdej kondygnacji znajduje się doskonale wyposażona kuchnia.

Na pozór najwięcej kosztują apartamenty. Za dobę trzeba tutaj zapłacić od 120 do 280 złotych. Wynajem apartamentu może jednak okazać się opcją stosunkowo tanią. Zazwyczaj może w nich bowiem zmieścić się nawet sześć osób.

Markety a zapędy sklepikarzy

ceny nad morzemW nadmorskich miejscowościach coraz więcej jest także minimarketów oraz dyskontów spożywczych. Nie brakuje tu takich sieci, jak Lidl, Biedronka, Kaufland oraz Polo Market. W efekcie wczasowicze nie muszą martwić się wyjątkowo wysokimi cenami. Przykładowo: bułki – 0,60 zł, masło – 5,50 zł, pepsi 2 litry – 6 zł, woda niegazowana smakowa 1,5 litra – 4,5 zł, napój marchewkowy dla dzieci – 2,50 zł, arbuz – 4 zł kg, banany – 6 zł kg, winogrona – 14 zł kg, jabłka – 4 – 5 zł kg.

Dużą część wydatków pochłaniają również wizyty w restauracjach i kawiarniach. Za zupę trzeba zapłacić od 5,5 do 9 złotych. Drugie danie to najczęściej koszt od 13 do 20 złotych.

Henryk Maj

geograf, podróżnik, przemierzył Polskę wszerz, wzdłuż i dookoła, bezsprzecznie wielbi ją miłością bezgraniczną - nie tylko w maju ;)